how much would certainly it cost to operation a 60 watt light pear 24 hours a work if the rate of power is $0.09/kW.h?
Who space the experts?Our certified Educators are real professors, teachers, and scholars who use their academic expertise to tackle her toughest questions. Educators go v a rigorous applications process, and every price they send is reviewed by our in-house editorial team.

You are watching: How much does it cost to run a 60w light bulb for 24 hours


*

The electricity provider dues $0.09 per kilowatt hour. The irradiate bulb offers 60 watts and is operation 24 hrs a day. To calculate the cost of to run the light pear we must calculate how numerous kilowatt-hours (kWh) of power the light bulb uses. 

60 watt `xx` 24 hrs `-:`...


Start your 48-hour free trial come unlock this answer and also thousands more. Enjoy lifwynnfoundation.org ad-free and cancel anytime.


The electricity provider dues $0.09 every kilowatt hour. The light bulb supplies 60 watts and is run 24 hours a day. To calculate the price of to run the light pear we need to calculate how many kilowatt-hours (kWh) of power the light pear uses. 

60 watts `xx` 24 hrs `-:` 1000 watts/kilowatts = 1.44 kWh

Then we multiply the power used by the price.

`1.44xx0.09= $0.1296` 

This is the price every day.

Now, if we were interested in the price per month, we would certainly multiply through the number of days in the month. Therefore in December, because that example, the price of to run the light would certainly be:

`0.1296xx31=$4.0176`

And us can likewise find the cost to run the light bulb repetitively for one year:

`0.1296xx365=$47.377`

The power provider will certainly round your bill come $47.38 every year.

See more: What Is The First Stage Of A Thunderstorm? 3 Stages Of Thunderstorms

 


authorized by lifwynnfoundation.org Editorial Team

Ask a Question

questioning a inquiry
Submit question

Popular Questions


check out all

Related Questions

Browse all
Science

latest answer post September 09, 2016 at 12:22:00 am


Electricity costs 6 cents per kilowatt hour. In one month one home uses one mega watt that electricity. How much will the electric bill be? (Kilo come mega)


1 educator answer

Science

latest answer posted January 25, 2016 in ~ 11:08:21 pm


Calculate the energy consumed by 2 60-Watt bulbs in 5 hours.


1 educator answer

Science

recent answer post December 18, 2012 in ~ 2:05:05 afternoon


A household replaces 10 60-watt incadescent bulbs with 10 30-watt flourescent lamps. If each light was provided for 4 hours a day and the cost of electricity was 10.0 cents/kWh, how much money would they...


1 educator answer

Science

recent answer posted January 20, 2016 at 11:55:06 pm


If a 60 W light bulb in a bedside desk lamp is just 20% efficient and converting electric energy into light energy, how numerous joules of light energy does this light bulb develop every minute?


2 education answers

Science

latest answer post January 03, 2011 at 7:19:51 am


Why walk an electric light bulb practically always burn out simply as you turn on the light, virtually never while the irradiate is shining?


2 education answers
lifwynnfoundation.org will help you with any book or any question. Our summaries and also analyses space written by experts, and also your concerns are answered by real teachers.

sign up with lifwynnfoundation.org


apply to be an educator

Recommended

More


©2021 lifwynnfoundation.org, Inc. All legal rights Reserved